Menu arası
  Ayurveda
  Pancha Karma
  Bağırsak Temizliği
  Sunulan Olanaklar
  Ürünler
 
 
 
     
                                  Dr. Kemal
                         Çetinbahadır
 
  AMRITH KALASH

Himalayaların saf ortamında yetişen değerli bitkiler özel yöntemlerle toplanıp,özel formülle hazırlanarak değerli ve güçlü bir bileşim elde edilir. Bir bitkisel Gıda Desteğidir.

MAHARISHI AMRITH KALASH
Devamı İçin Tıklayın
 
videolar
 

Aromatik Masaj ve Aromaterapi

4-5 Bin yıllık köklü ve oturmuş bir doğal sağlık sistemi olan Ayurveda 'da Aromatik masaj ve Aromaterapi önemli bir yer tutmaktadır. Bu masajlar, Ayurveda'nın en güçlü koruma ve gençleştirme yöntemi olan Pancha Karma, fizyolojik arınma kürü esnasında uygulandığı gibi, kürden bağımsız olarak tek tek de uygulanabilir. Arınma kürü esnasında uygulandığında ağızdan alınan yağlarla içerden yumuşatılan toksinlerin,yerlerinden sökülerek boşaltım sistemine yönlenmesine yardımcı olur. Ayurvedik aromatik masajlar tek başlarına uygulandığında ise, kişilerin stresin etkisinden uzaklaşıp rahatlamasına, gevşemesine, kaslardaki spazmların gevşemesine ağrıların azalmasına ve uykularının düzelmesine katkısı olur. Ayurvedik masajların bir özelliği de, masajlar bayanlara bayan, erkeklere erkek çift teknisyen tarafından senkronize olarak uygulanmasıdır. Bu konuda özel eğitimden geçmiş çift personelin aynı anda birbirleriyle uyum içinde çalışmasıyla, bedenin üzerindeki 4 el masajın etkisinin artmasını sağlar.

Ayuırveda'da diyette olduğu gibi masajda da, hem masajın uygulanışında, hem de masajda kullanılan aromatik yağların seçiminde beden tipleri esastır. Ayurveda'da 3 temel beden tipi ve bunların kombinasyonları ile oluşan karışık tipler söz konusudur.

Vata beden tipinin hakim olduğu kişiler, ince yapılı, uykuları yüzeysel, kolay öğrenip kolay unutan,sindirimleri düzensiz, gaz ve kabızlığa eğilimli, ciltleri kuru ve soğuk, üzüntüye ve telaşa eğilimli kimselerdir.

Pitta beden tipine sahip kişiler,genelde orta yapılı, sindirimleri ve iştahları güçlü, öğün atlamayan, sabırsız cesur yapıda,cildi kızarmaya, saçları erken dökülme ve ağarmaya eğilimli, orta vadeli hafızaya sahip, heyecana ve sinirlenmeye yatkın kişilerdir.

Kapha beden tipinin hakim olduğu kişiler,genelde kilo almaya eğilimli,yavaş hareket eden, uykuları ağır, hoşgörülü ve sevecen yapıda, zor öğrenip kolay unutmayan bir hafızaya sahip, ciltleri yağlanmaya ve kaşıntıya eğilimli, öğün atlayabilen, sabırlı ve dayanıklı vücuda sahip kişilerdir.

Ayurveda'da beden tiplerinin önemi, o beden tipini oluşturan dosha denilen özelliğin,artarak dengeden çıktığında belirli hastalıkların oluşumuna yol açmasıdır. Bu gerçekten hareketle, Ayurveda'nın diyet ve aromatik masaj yaklaşımları ile artan dosha özelliği dengelendiğinde ve de toksinler atıldığında hastalıklardan korunma gerçekleşecektir.

İşte Ayurvedik masajlarda kullanılan aromatik yağların içine katılan şifalı bitkiler,doshaları dengeliyici özelliğe sahip olduğundan bu yağların ve dolayısıyla bu masajların çok şifalı etkisi bulunmaktadır.
Bu şifalı bitkiler yağlarla [ ki en çok kullanılan susam yağıdır ] saatlerce kaynamakta, özleri yağa geçmekte,daha sonra süzülerek kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Gerek bu masajların yapıldığı ortamlarda,gerekse yaşanılan ortamlarda nefes yoluyla da vücuda alınan aromatik yağların şifalı etkisi fizyolojide hissedilir. Aroma terapi adı verilen bu uygulamada yine beden tipleri ve fizyolojinin zayıflayan bölgesini ele almak esastır.
Ya basitçe bir mendile dökülen, ya da daha etkilisi elektrikli veya mumlu diffüsör denilen koku yayıcı aletlerle, özellikle gece uyku esnasında yayılan fizyolojiye denge getirmekte,kişiyi daha zinde dinç ve enerjik kılarak,günlük yaşamda daha mutlu, iş hayatında daha başarılı hale getirmektedir.

     

  Bize Ulaşın

Anasayfa    I    Hakkımızda    I    Haberler    I    İletişim    I    English   
Hakkı Şehit Han Sok. No.11 Uğur Apt. K.1 D.8
2.ULUS - İSTANBUL
: Adres bilgisi  
       
(0212) 280 03 11 (Pbx) : Telefon numarası: (0212) 280 03 11